LOT 100 64X220X220 WEST <HAMLIN
Owners
Current Owners
Addresses
Building Info
| Card | Built | Stories | CG | Style | Exterior Wall | Basement | SQFT | Building Value |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1900 | 1 | 1M | Conventional | Frame | Part | 1,265 | $18,500 |
| Card | Built | Attic | Fuel | Heating | HVAC | Bedrooms | Full Baths | Half Baths | Total Rooms |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1900 | None | Gas | None | None | 3 | 1 | -- | 6 |
| Card | Line | Type | Built | CG | Units | Size | Area | Replace Cost | Adj Replace Cost |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Frame or CB Detached Garage | 1986 | 11 | 1 | 16x18 | 288 | $3,650 | $2,740 |
1 | 2 | Frame Utility Shed | 1986 | 11 | 1 | 8x10 | 80 | $520 | $150 |
Sale History
Appraisal History
| Year | Owners | Book # | Page # | Description | Land | Building | Total |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
2023 | ADKINS WILLIAM H & EARL& EMMITT & ETALS WB30-98 | 0241 | 0269 | LOT 100 64X220X220 WEST <HAMLIN | $10,200 | $21,400 | $31,600 |
2022 | ADKINS WILLIAM H & EARL& EMMITT & ETALS WB30-98 | 0241 | 0269 | LOT 100 64X220X220 WEST <HAMLIN | $10,200 | $21,200 | $31,400 |
2021 | ADKINS WILLIAM H & EARL& EMMITT & ETALS WB30-98 | 0241 | 0269 | LOT 100 64X220X220 WEST <HAMLIN | $10,200 | $21,200 | $31,400 |
2020 | ADKINS WILLIAM H & EARL& EMMITT & ETALS WB30-98 | 0241 | 0269 | LOT 100 64X220X220 WEST <HAMLIN | $10,200 | $21,200 | $31,400 |
2019 | ADKINS WILLIAM H & EARL& EMMITT & ETALS WB30-98 | 0241 | 0269 | LOT 100 64X220X220 WEST <HAMLIN | $9,900 | $20,800 | $30,700 |
2018 | ADKINS WILLIAM H & EARL& EMMITT & ETALS WB30-98 | 0241 | 0269 | LOT 100 64X220X220 WEST <HAMLIN | $9,900 | $20,800 | $30,700 |
2017 | ADKINS WILLIAM H & EARL& EMMITT & ETALS WB30-98 | 0241 | 0269 | LOT 100 64X220X220 WEST <HAMLIN | $9,900 | $22,300 | $32,200 |
2016 | ADKINS WILLIAM H & EARL& EMMITT & ETALS WB30-98 | 0241 | 0269 | LOT 100 64X220X220 WEST <HAMLIN | $9,900 | $22,200 | $32,100 |
2015 | ADKINS WILLIAM H & EARL& EMMITT & ETALS WB30-98 | 0241 | 0269 | LOT 100 64X220X220 WEST <HAMLIN | $9,700 | $21,800 | $31,500 |
2014 | ADKINS WILLIAM H & EARL& EMMITT & ETALS WB30-98 | 0241 | 0269 | LOT 100 64X220X220 WEST <HAMLIN | $9,400 | $19,600 | $29,000 |
2013 | ADKINS WILLIAM H & EARL& EMMITT & ETALS WB30-98 | 0241 | 0269 | LOT 100 64X220X220 WEST <HAMLIN | $8,800 | $14,400 | $23,200 |
2012 | ADKINS WILLIAM H & EARL& EMMITT & ETALS WB30-98 | 0241 | 0269 | LOT 100 64X220X220 WEST <HAMLIN | $8,800 | $14,400 | $23,200 |
2011 | ADKINS WILLIAM H & EARL& EMMITT & ETALS WB30-98 | 0241 | 0269 | LOT 100 64X220X220 WEST <HAMLIN | $8,800 | $14,400 | $23,200 |
2010 | ADKINS LAWRENCE | 0241 | 0269 | LOT 100 64X220X220 WEST <HAMLIN | $8,700 | $14,300 | $23,000 |
2009 | ADKINS LAWRENCE | 0241 | 0269 | LOT 100 64X220X220 WEST <HAMLIN | $8,100 | $14,100 | $22,200 |
2008 | ADKINS LAWRENCE | 0241 | 0269 | LOT 100 64X220X220 WEST <HAMLIN | $7,900 | $13,900 | $21,800 |
2007 | ADKINS LAWRENCE | 0241 | 0269 | LOT 100 64X220X220 WEST <HAMLIN | $7,800 | $13,600 | $21,400 |
2006 | ADKINS LAWRENCE | 0241 | 0269 | LOT 100 64X220X220 WEST <HAMLIN | $7,800 | $13,100 | $20,900 |
2005 | ADKINS LAWRENCE | 0241 | 0269 | LOT 100 64X220X220 WEST <HAMLIN | $7,300 | $12,700 | $20,000 |