SEC B #28 & 50'STRIP & MER PCL LEDGE LOWE
Owners
Current Owners
Addresses
Building Info
| Card | Built | Stories | CG | Style | Exterior Wall | Basement | SQFT | Building Value |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1990 | 2 | 3P | Conventional | Frame | Crawl | 3,356 | $400,800 |
| Card | Built | Attic | Fuel | Heating | HVAC | Bedrooms | Full Baths | Half Baths | Total Rooms |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1990 | None | Electric | Heat Pump | Central A/C | 4 | 3 | 1 | 9 |
Sale History
| Date | Price | Sale Type | Sale Info Source | Validity | Book # | Page # |
|---|---|---|---|---|---|---|
10/1/1986 | $19,200 | Land only | Other | Change Since Sale | -- | -- |
Appraisal History
| Year | Owners | Book # | Page # | Description | Land | Building | Total |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
2023 | PALANK CHRISTINE L | 942 | 389 | SEC B #28 & 50'STRIP & MER PCL LEDGE LOWE | $146,500 | $400,833 | $547,333 |
2022 | PALANK CHRISTINE L | 942 | 389 | SEC B #28 & 50'STRIP & MER PCL LEDGE LOWE | $146,500 | $353,667 | $500,167 |
2021 | PALANK CHRISTINE L | 942 | 389 | SEC B #28 & 50'STRIP & MER PCL LEDGE LOWE | $117,167 | $313,000 | $430,167 |
2020 | PALANK CHRISTINE L | 942 | 389 | SEC B #28 & 50'STRIP & MER PCL LEDGE LOWE | $117,167 | $316,500 | $433,667 |
2019 | PALANK CHRISTINE L | 942 | 389 | SEC B #28 & 50'STRIP & MER PCL LEDGE LOWE | $117,167 | $320,167 | $437,333 |
2018 | PALANK CHRISTINE L | 942 | 389 | SEC B #28 & 50'STRIP & MER PCL LEDGE LOWE | $97,667 | $312,167 | $409,833 |
2017 | PALANK CHRISTINE L | 942 | 389 | SEC B #28 & 50'STRIP & MER PCL LEDGE LOWE | $97,667 | $315,667 | $413,333 |
2016 | PALANK CHRISTINE L | 942 | 389 | SEC B #28 & 50'STRIP & MER PCL LEDGE LOWE | $83,500 | $309,333 | $392,833 |
2015 | PALANK CHRISTINE L | 942 | 389 | SEC B #28 & 50'STRIP & MER PCL LEDGE LOWE | $64,833 | $293,333 | $358,167 |
2014 | PALANK CHRISTINE L | 942 | 389 | SEC B #28 & 50'STRIP & MER PCL LEDGE LOWE | $64,833 | $293,333 | $358,167 |
2013 | PALANK CHRISTINE L | 942 | 389 | SEC B #28 & 50'STRIP & MER PCL LEDGE LOWE | $64,833 | $288,167 | $353,000 |
2012 | PALANK CHRISTINE L | 942 | 389 | SEC B #28 & 50'STRIP & MER PCL LEDGE LOWE | $64,833 | $291,667 | $356,500 |
2011 | PALANK CHRISTINE L | 942 | 389 | SEC B #28 & 50'STRIP & MER PCL LEDGE LOWE | $64,833 | $289,167 | $354,000 |
2010 | PALANK CHRISTINE L | 942 | 389 | SEC B #28 & 50'STRIP & MER PCL LEDGE LOWE | $84,667 | $297,333 | $382,000 |
2009 | PALANK CHRISTINE L | 942 | 389 | SEC B #28 & 50'STRIP & MER PCL LEDGE LOWE | $152,333 | $303,500 | $455,833 |
2008 | PALANK CHRISTINE L | 942 | 389 | SEC B #28 & 50'STRIP & MER PCL LEDGE LOWE | $152,333 | $303,500 | $455,833 |
2007 | PALANK CHRISTINE L | 942 | 389 | SEC B #28 & 50'STRIP & MER PCL LEDGE LOWE | $152,333 | $303,500 | $455,833 |
2006 | PALANK CHRISTINE L | 942 | 389 | SEC B #28 & 50'STRIP & MER PCL LEDGE LOWE | $101,667 | $278,833 | $380,500 |
2005 | PALANK CHRISTINE L | 942 | 389 | SEC B #28 & 50'STRIP & MER PCL LEDGE LOWE | $101,600 | $280,300 | $381,900 |