Owners
Current Owners
Addresses
Building Info
| Card | Built | Stories | CG | Style | Exterior Wall | Basement | SQFT | Building Value |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1991 | 2 | 3P | Other | Frame | Full | 3,489 | $250,900 |
| Card | Built | Attic | Fuel | Heating | HVAC | Bedrooms | Full Baths | Half Baths | Total Rooms |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1991 | None | Electric | Heat Pump | Central A/C | 3 | 2 | 1 | 11 |
Sale History
| Date | Price | Sale Type | Sale Info Source | Validity | Book # | Page # |
|---|---|---|---|---|---|---|
7/1/1991 | $2,500 | Land only | Other | Related Individuals/Corporations | -- | -- |
Appraisal History
| Year | Owners | Book # | Page # | Description | Land | Building | Total |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
2023 | GEARY JAMES PAUL II & PEGGY L | 174 | 440 | 5.06 AC LUNICE CREEK | $39,400 | $250,900 | $290,300 |
2022 | GEARY JAMES PAUL II & PEGGY L | 174 | 440 | 5.06 AC LUNICE CREEK | $39,400 | $250,500 | $289,900 |
2021 | GEARY JAMES PAUL II & PEGGY L | 174 | 440 | 5.06 AC LUNICE CREEK | $39,400 | $242,600 | $282,000 |
2020 | GEARY JAMES PAUL II & PEGGY L | 174 | 440 | 5.06 AC LUNICE CREEK | $39,400 | $237,200 | $276,600 |
2019 | GEARY JAMES PAUL II & PEGGY L | 174 | 440 | 5.06 AC LUNICE CREEK | $39,400 | $237,200 | $276,600 |
2018 | GEARY JAMES PAUL II & PEGGY L | 174 | 440 | 5.06 AC LUNICE CREEK | $39,400 | $239,700 | $279,100 |
2017 | GEARY JAMES PAUL II & PEGGY L | 174 | 440 | 5.06 AC LUNICE CREEK | $39,400 | $239,700 | $279,100 |
2016 | GEARY JAMES PAUL II & PEGGY L | 174 | 440 | 5.06 AC LUNICE CREEK | $39,400 | $242,300 | $281,700 |
2015 | GEARY JAMES PAUL II & PEGGY L | 174 | 440 | 5.06 AC LUNICE CREEK | $39,400 | $242,300 | $281,700 |
2014 | GEARY JAMES PAUL II & PEGGY L | 174 | 440 | 5.06 AC LUNICE CREEK | $39,400 | $242,300 | $281,700 |
2013 | GEARY JAMES PAUL II & PEGGY L | 174 | 440 | 5.06 AC LUNICE CREEK | $39,400 | $244,800 | $284,200 |
2012 | GEARY JAMES PAUL II & PEGGY L | 174 | 440 | 5.06 AC LUNICE CREEK | $34,800 | $238,200 | $273,000 |
2011 | GEARY JAMES PAUL II & PEGGY L | 174 | 440 | 5.06 AC LUNICE CREEK | $34,800 | $238,200 | $273,000 |
2010 | GEARY JAMES PAUL II & PEGGY L | 174 | 440 | 5.06 AC LUNICE CREEK | $34,800 | $240,700 | $275,500 |
2009 | GEARY JAMES PAUL II & PEGGY L | 174 | 440 | 5.06 AC LUNICE CREEK | $34,800 | $240,700 | $275,500 |
2008 | GEARY JAMES PAUL II & PEGGY L | 174 | 440 | 5.06 AC LUNICE CREEK | $31,600 | $234,000 | $265,600 |
2007 | GEARY JAMES PAUL II & PEGGY L | 174 | 440 | 5.06 AC LUNICE CREEK | $31,600 | $229,600 | $261,200 |
2006 | GEARY JAMES PAUL II & PEGGY L | 174 | 440 | 5.06 AC LUNICE CREEK | $31,600 | $219,500 | $251,100 |
2005 | GEARY JAMES PAUL II & PEGGY L | 174 | 440 | 5.06 AC LUNICE CREEK | $24,300 | $201,000 | $225,300 |
2004 | GEARY JAMES PAUL II & PEGGY L | 174 | 440 | 5.06 AC LUNICE CREEK | $21,100 | $192,200 | $213,300 |
2003 | GEARY JAMES PAUL II & PEGGY L | 174 | 440 | 5.06 AC LUNICE CREEK | $21,100 | $192,200 | $213,300 |
2002 | GEARY JAMES PAUL II & PEGGY L | 174 | 440 | 5.06 AC LUNICE CREEK | $23,200 | $187,400 | $210,600 |
2001 | GEARY JAMES PAUL II & PEGGY L | 174 | 440 | 5.06 AC LUNICE CREEK | $21,100 | $171,800 | $192,900 |