DALLAS PIKE RD29.47 ACRE NR RONEYS PT
Map #
00T8
Parcel #
0019
Flood Risk
Low
Total Structure Area
--
Total Building Count
1
Deed Book #
731
Deed Page #
42
Property Classification
Tax Classification
Land Use Code
Deeded Acres
29.47
Calculated Acres
--
Owner
MINCH HOWARD L JR & CHRISTINE
Loading...
Loading...
Appraisal History
| Year | Owners | Book # | Page # | Description | Land | Building | Total |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
2023 | MINCH HOWARD L JR & CHRISTINE | 731 | 42 | 29.47 ACRE NR RONEYS PT | $2,700 | $13,800 | $16,500 |
2022 | MINCH HOWARD L JR & CHRISTINE | 731 | 42 | 29.47 ACRE NR RONEYS PT | $2,700 | $13,800 | $16,500 |
2021 | MINCH HOWARD L JR & CHRISTINE | 731 | 42 | 29.47 ACRE NR RONEYS PT | $2,700 | $13,500 | $16,200 |
2020 | MINCH HOWARD L JR & CHRISTINE | 731 | 42 | 29.47 ACRE NR RONEYS PT | $2,700 | $13,500 | $16,200 |
2019 | MINCH HOWARD L JR & CHRISTINE | 731 | 42 | 29.47 ACRE NR RONEYS PT | $2,700 | $10,300 | $13,000 |
2018 | MINCH HOWARD L JR & CHRISTINE | 731 | 42 | 29.47 ACRE NR RONEYS PT | $2,700 | $12,500 | $15,200 |
2017 | MINCH HOWARD L JR & CHRISTINE | 731 | 42 | 29.47 ACRE NR RONEYS PT | $2,700 | $12,000 | $14,700 |
2016 | MINCH HOWARD L JR & CHRISTINE | 731 | 42 | 29.47 ACRE NR RONEYS PT | $2,700 | $11,400 | $14,100 |
2015 | MINCH HOWARD L JR & CHRISTINE | 731 | 42 | 29.47 ACRE NR RONEYS PT | $2,700 | $11,300 | $14,000 |
2014 | MINCH HOWARD L JR & CHRISTINE | 731 | 42 | 29.47 ACRE NR RONEYS PT | $2,700 | $11,100 | $13,800 |
2013 | MINCH HOWARD L JR & CHRISTINE | 731 | 42 | 29.47 ACRE NR RONEYS PT | $2,200 | $13,700 | $15,900 |
2011 | MINCH HOWARD L JR & CHRISTINE | 731 | 42 | 29.47 ACRE NR RONEYS PT | $2,000 | $15,300 | $17,300 |
2010 | MINCH HOWARD L JR & CHRISTINE | 731 | 42 | 29.47 ACRE NR RONEYS PT | $2,000 | $15,300 | $17,300 |
2009 | MINCH HOWARD L JR & CHRISTINE | 731 | 42 | 29.47 ACRE NR RONEYS PT | $2,000 | $15,300 | $17,300 |
2008 | MINCH HOWARD L JR & CHRISTINE | 731 | 42 | 29.47 ACRE NR RONEYS PT | $2,000 | $15,700 | $17,700 |
2007 | MINCH HOWARD L JR & CHRISTINE | 731 | 42 | 29.47 ACRE NR RONEYS PT | $1,300 | $7,000 | $8,300 |
2006 | MINCH HOWARD L JR & CHRISTINE | 731 | 42 | 29.47 ACRE NR RONEYS PT | $1,300 | $6,800 | $8,100 |
2005 | MINCH HOWARD L JR & CHRISTINE | 731 | 42 | 29.47 ACRE NR RONEYS PT | $1,300 | $6,400 | $7,700 |