.51 SF., LOWER WHITE OAK CR.
Owners
Current Owners
Addresses
Building Info
| Card | Built | Stories | CG | Style | Exterior Wall | Basement | SQFT | Building Value |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1958 | 1 | 22 | Ranch | Brick | Crawl | 1,256 | $39,900 |
| Card | Built | Attic | Fuel | Heating | HVAC | Bedrooms | Full Baths | Half Baths | Total Rooms |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1958 | None | Gas | Warm Air | Central A/C | 2 | 1 | -- | 4 |
| Card | Line | Type | Built | CG | Units | Size | Area | Replace Cost | Adj Replace Cost |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Frame or CB Detached Garage | 1980 | 11 | 1 | 20x32 | 640 | $6,040 | $8,810 |
1 | 2 | Frame Utility Shed | 1980 | 22 | 1 | 12x14 | 168 | $1,090 | $260 |
1 | 3 | Metal Utility Shed | 1980 | 11 | 1 | 8x12 | 96 | $830 | $190 |
Sale History
Appraisal History
| Year | Owners | Book # | Page # | Description | Land | Building | Total |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
2023 | HOLSTEIN TIMOTHY & TERRY | WB22 | 483 | .51 SF., LOWER WHITE OAK CR. | $4,100 | $49,200 | $53,300 |
2022 | HOLSTEIN HUBERT T & BARBARA | 103 | 98 | .51 SF., LOWER WHITE OAK CR. | $3,800 | $45,300 | $49,100 |
2021 | HOLSTEIN HUBERT T & BARBARA | 103 | 98 | .51 SF., LOWER WHITE OAK CR. | $3,800 | $42,900 | $46,700 |
2020 | HOLSTEIN HUBERT T & BARBARA | 103 | 98 | .51 SF., LOWER WHITE OAK CR. | $3,800 | $42,900 | $46,700 |
2019 | HOLSTEIN HUBERT T & BARBARA | 103 | 98 | .51 SF., LOWER WHITE OAK CR. | $3,800 | $44,100 | $47,900 |
2018 | HOLSTEIN HUBERT T & BARBARA | 103 | 98 | .51 SF., LOWER WHITE OAK CR. | $3,800 | $47,300 | $51,100 |
2017 | HOLSTEIN HUBERT T & BARBARA | 103 | 98 | .51 SF., LOWER WHITE OAK CR. | $3,800 | $43,600 | $47,400 |
2016 | HOLSTEIN HUBERT T & BARBARA | 103 | 98 | .51 SF., LOWER WHITE OAK CR. | $3,800 | $44,400 | $48,200 |
2015 | HOLSTEIN HUBERT T & BARBARA | 103 | 98 | .51 SF., LOWER WHITE OAK CR. | $3,800 | $40,800 | $44,600 |
2014 | HOLSTEIN HUBERT T & BARBARA | 103 | 98 | .51 SF., LOWER WHITE OAK CR. | $3,800 | $36,500 | $40,300 |
2013 | HOLSTEIN HUBERT T & BARBARA | 103 | 98 | .51 SF., LOWER WHITE OAK CR. | $3,800 | $36,500 | $40,300 |
2012 | HOLSTEIN HUBERT T & BARBARA | 103 | 98 | .51 SF., LOWER WHITE OAK CR. | $3,800 | $36,500 | $40,300 |